K čemu je dobrý překlenovací úvěr

Různých typů úvěrů je v naší zemi poměrně dost. Každý si tak může vybrat ten, který vyhovuje jeho potřebám. Do popředí se tak dostává i takzvaný překlenovací úvěr. Jak už název napovídá, jedná se o produkt, který slouží k tomu, aby se podařilo překlenout určité období. Jaká je jeho detailnější charakteristika?

Co je to překlenovací úvěr?

Základní charakteristika říká, že se jedná o typ půjčky, která je určená lidem, kteří mají stavební spoření, ze kterého následně chtějí čerpat dnes poměrně výhodný úvěr. Ten je však poskytován až po dosažení cílové částky. Když bude chtít konkrétní osoba získat peníze dříve, využívá právě takzvaný překlenovací úvěr. Jedná se tedy o půjčku, která je poskytnuta v době, kdy se stále ještě spoří, a končí v době, kdy je poskytnutý plnohodnotný úvěr ze stavebního spoření.

Pro koho je vhodný?

Jsou to ty osoby, které mají stavební spoření a chtějí pomocí něho řešit své bytové potřeby, ale peníze chtějí už dříve, než dosáhnou cílové částky. K tomu slouží právě překlenovací úvěry, které stavební spořitelny mohou svým klientům nabízet. A to s ohledem na §5 odst. 5. zákona o stavebním spoření.

Jaká je jeho výše?

Jeho výše je nastavena zcela přesně, a to tak, že maximální suma nesmí překročit domluvenou hodnotu cílové částky, která na stavebním spoření vznikne. To ale neznamená, že se vždy jedná o maximální sumu. Obvykle je překlenovací úvěr nižší. O jeho velikosti rozhoduje nejenom délka spoření, ale třeba i bonita konkrétního žadatele, nebo to, kolik už má naspořeno.

Jak je to se splácením?

Praxe je taková, že po poskytnutí jsou spláceny jenom pravidelné úroky. Po dosažení cílové částky a poskytnutí plnohodnotného úvěru je ten překlenovací plnohodnotně splacen. Následným závazkem klienta už je jenom úvěr ze stavebního spoření, který splácí už zcela běžně, v pravidelných splátkách.

Publikováno: 05. 11. 2017

Kategorie: Nezařazené

Autor: Ema Fejfarová