Skóring u bank ovlivňuje úrokovou míru

Když se žádá o úvěr, provádějí banky takzvaný skóring. O co se jedná? Laicky je možné říci, že se jedná o hodnocení klienta s ohledem na to, jaká je jeho bonita. Tedy s ohledem na to, zda bude schopný peníze bez problémů splácet. Scoring každý banka pochopitelně zcela individuální a konkrétní postupy se liší i s ohledem na typ úvěru, nebo s ohledem na jeho velikost. Přesto jsou věci, které jsou většinou společné. O jaké se jedná?

Příjem žadatele

Ten může plynout jak ze zaměstnání, tak může plynout také z podnikání. Důležité je, aby se jednalo jak o příjem pravidelný, tak i o to, aby byl co možná nejvyšší. Tímto způsobem si lze skóring u bank velmi zajímavě vylepšit. Samozřejmě může hrát roli i to, jak dlouho osoba podniká nebo je zaměstnaná, či zda má smlouvu na dobu neurčitou, což je také velké plus.

Osobní faktory

Začíná se určitě věkem, stejně jako může být zohledněno i pohlaví, nebo maximální dosažené vzdělání. To hlavně z důvodu statistického pohledu, jelikož i zde jsou rozdíly. Vliv v rámci osobních faktorů na scoring u bank má také to, zda osoba žije sama, zda má partnera či partnerku, nebo například i děti. I to může ovlivnit výsledek spojený se schválením, nebo odmítnutím.

Pohled do historie

Ten je pro banky také celkem důležitý. A to z důvodu, že se dozví o závazcích, které klient měl. Primárně jsou využívány úvěrové registry, ve kterých se lze dopátrat hlavně negativních záznamů. Jsou ale i registry pozitivní. Pokud klient měl několik půjček, a neměl s nimi sebemenší problém, rozhodně mu to nahrává více, než když půjde o jeho první půjčku.

Majetek

U některých půjček je vyžadováno i ručení nemovitostí. A toho se skóring u banky také týká. A jaký je nejlepší stav? Nemovitost v osobním vlastnictví, jejíž hodnota výrazně přesahuje výši půjčky, o kterou se žádá. Z toho může plynout větší šance na schválení, i menší úrok.

Publikováno: 29. 12. 2017

Kategorie: Nezařazené

Autor: Ema Fejfarová