Jakou zvolit výši úvěru u nemovitosti

Plánujete si vzít půjčku na financování nemovitosti? Pokud ano, je dobré vědět, jaká by měla být jeho optimální výše. Je jasné, že první radou je to, že by daná hodnota měla být taková, abyste úvěrem dokázaly pokrýt své potřeby. To je základ. Ne vždy může být volba úvěru jednoduchá a tak se podívejte na několik dalších rad, které s hodnotou půjčky souvisí.

Ohlížejte se na zákony

Je tomu především u hypoték, kde v minulosti platilo, že nebyl problém vzít si přesně tolik, kolik činila hodnota nemovitosti. Nyní je situace zcela jiná. Povinností je mít našetřeno, a to minimálně 10 procent. Doporučuje se však mít našetřeno okolo dvaceti. Z toho už jasně vyplývá, jaká bude výše daného úvěru. Pokud plánujete pořídit nemovitost v ceně milionu, kterou budete financovat hypotékou, je nejvyšší výše úvěru, kterou poptávat, 900 000 korun českých. Tedy za předpokladu, že budete ručit právě nemovitostí kupovanou.

Roli hrají i podmínky poskytovatele

Příkladem mohou být americké hypotéky, nebo nebankovní půjčky ručené nemovitostí. Jedná se o neúčelové úvěry, a tak mají i lehce jiné podmínky. S nimi souvisí to, že maximální výše úvěru bude odpovídat třeba jenom hodnotě 60 – 70 procent hodnoty nemovitosti. Více si jednoduše vzít nemůžete. Na podmínky je dobré informovat se předem a poté využít takového poskytovatele, který dá nejvíce.

Čím menší úvěr, tím lepší

Máte k dispozici nemovitost o hodnotě milion korun, ale potřebujete jenom 200 tisíc? Vezměte si je, jelikož to pro vás bude výhodné. Není správné brát si nutně maximální dostupnou výši, pokud ji nedokážete využít. Čím menší bude výše úvěru v poměru k hodnotě nemovitosti, tím lepší bude vaše bonita. To znamená, že vás potěší vyšší jistota schválení, stejně jako můžete dosáhnout i na mnohem výhodnější úrokové sazby. Nehledě na to, že délka závazku vzhledem k částce může být podstatně kratší.

Publikováno: 08. 12. 2017

Kategorie: Nezařazené

Autor: Ema Fejfarová