Zodpovědné úvěrování Vám vylepší životní standard

Byla doba, kdy byly úvěry dostupné jako na běžícím pásu. To se pochopitelně podepsalo na tom, že mnoho lidí je nezvládalo splácet a postupně se dostávaly do velkých problémů. Tomu se postupně zamezuje. Jak? Je dbáno na zodpovědné úvěrování. Jde o postupy, které by měl přijmout za své nejenom žadatel o půjčku, ale také ten, který půjčku poskytuje.

Jak si půjčit zodpovědně?

Kdo uvažuje nad půjčkou, měl by nejprve zvážit své možnosti. Zodpovědné úvěrování je spojeno třeba s tím, že si spočítá, zda vůbec zvládne získaný úvěr splatit, stejně jako si spočítá, kolik přeplatí. Také by měl zvážit i to, jaké mohou být důsledky spojené s nesplácením. Riziko exekucí je stále celkem vysoké, jelikož ne vždy je vhodné spoléhat na pomoc ve formě osobního bankrotu. Zodpovědné úvěrování je spojeno ale i s tím, že když už je půjčka vybírána, mělo by se žádat jenom o tolik peněz, kolik je reálně potřeba. Přihlédnout je nutné i k jejich využití. Půjčky na doplacení předchozích závazků, nebo ty na zbytečnosti, jsou jasně nejhorší.

Co by měli dodržovat poskytovatelé?

I u nich by zodpovědné úvěrování mělo být prioritou. Tlačí na ně i náš stát, který vyžaduje povinnost důkladné prověření schopnosti splácet, a to u každého klienta. Díky tomu lze eliminovat předluženost některých klientů. Se zodpovědným půjčováním však souvisí také férové podmínky. Tedy celkem příznivé úrokové sazby, stejně jako například i absence různých vysokých poplatků. Někteří poskytovatelé dokonce v rámci své odpovědnosti a snahy vyhovět klientům jdou až tak daleko, že jim umožní hýbat s výší jednotlivých splátek, měnit termíny, ke kterým budou placeny, stejně jako jim mohou umožnit konkrétní splátky odložit, nebo dokonce zcela odpustit. Navíc vše, od nabídky přes smlouvu, by mělo být co možná nejjednodušší a také maximálně transparentní.

Publikováno: 24. 11. 2017

Kategorie: Nezařazené

Autor: Ema Fejfarová