Jaké jsou úvěrové registry dlužníků

Kdo si žádá o půjčku, ten by měl počítat s tím, že bude prověřována jeho bonita. Nejenom tak, že se bude hledět na jeho příjem a výdaje. Roli zde hraje také finanční minulost. A to i několik let zpátky. Ke zjištění stavu se používají takzvané úvěrové registry dlužníků. Jsou to databáze, ve kterou jsou nejčastěji evidovány právě finanční problémy. Připomeňme však, že jsou i pozitivní registry, kde jsou i zápisy o tom, že klient neměl žádný problém. Nejsou však tak časté.

Jaké jsou nejznámější úvěrové registry dlužníků?

I když na internetu můžete dohledat řadu různých možností, fakt je takový, že reálně jsou používány hlavně tři úvěrové registry dlužníků. Jaké to jsou? První souvisí jenom s bankami a nese název Bankovní registr klientských informací, neboli BRKI. Dále jsou využívány dva registry nebankovní. První z nich má název Nebankovní registr klientských informací a má zkratku NRKI, a druhý používá název SOLUS.

Nejenom pro banky a úvěrové společnosti

Kdo úvěrové registry dlužníků nejčastěji používá? Je pochopitelné, že se jedná o banky, nebo nebankovní společnosti. Ti zde své klienty nejenom prověřují, ale také zde zapisují případné prohřešky. Nejde ale o jediné instituce a firmy, které je mohou využívat. Stejně tak řadu registrů využívají například i mobilní operátoři, stejně jako třeba pojišťovny, nebo dodavatelé energií. I ti lustrují klienty a upozorňují na jejich hlavní problémy.

Jak je to se zápisem?

Ten zde není jenom po dobu, kdy problém trvá. I když je vše uhrazeno, zápis může v závislosti na registru v dané databázi figurovat třeba i několik let. To proto, aby bylo možné podívat se i na historickou morálku klienta. Zatímco výše zmíněné společnosti a banky mají přístup do registru celkem jednoduchý, u běžných lidí je to složité. Kdo chce sám o sobě informaci, musí si o to nejenom požádat, ale musí také počítat s poplatkem.

Publikováno: 17. 12. 2017

Kategorie: Nezařazené

Autor: Ema Fejfarová